Мабуть, найпоширенішою порадою, яку чують пари, що планують дитину, можна назвати рекомендацію про прийом фолієвої кислоти. Чому цей вітамін такий корисний для організму як майбутньої мами, так і майбутнього тата? Чому так важливо завчасно, ще на етапі планування, почати його прийом? Які наслідки дефіциту вітаміну В9 і які продукти багаті їм? Про все це ми і поговоримо в статті.
Фолієва кислота надає цілий ряд різноманітних позитивних впливів на жіночий організм, сприяючи його готовності до зачаття і виношування здорового малюка. Серед ефектів вітаміну В9 наступні:
Крім перерахованих ефектів вітаміну В9 є ще одна дія, при плануванні зачаття чи не найважливіша: фолієва кислота бере пряму участь в процесі формування структури ДНК, відповідає за коректне копіювання материнської та батьківської генетичної інформації в клітини зародка. Це важлива умова правильного формування абсолютно всіх органів і систем малюка, особливо нервових клітин.
Значний гіповітаміноз В9 призводить до пошкодження яйцеклітин і істотного зниження ймовірності зачаття. Також дефіцит фолієвої кислоти може призводити до внутрішньоутробних вад розвитку – в першу чергу нервової системи плода.
Крім цього гіповітаміноз В9 загрожує низкою негативних впливів на організм майбутньої мами, що створюють перешкоди для нормального зачаття і виношування вагітності. Серед них:
При цьому слід врахувати, що закладка всіх основних органів і систем відбувається в період з 4-5 тижнів внутрішньоутробного розвитку – тобто тоді, коли майбутні батьки часом навіть не здогадуються про те, що зачаття вже відбулося. І саме в цей період достатній рівень фолієвої кислоти в організмі мами особливо важливий. Тому лікарі наполегливо рекомендують готуватися до вагітності і завчасно починати прийом вітаміну В9, щоб виключити його дефіцит в настільки важливий для розвитку малюка час.
Доведено, що забезпечення організму мами до зачаття і під час вагітності вітаміном В9 служить ефективною профілактикою патологій плода.
Патології нервової трубки і їх наслідки:
Патології плаценти і їх наслідки, патології кровопостачання плода:
Інші вади:
Безумовно, не можна зводити перераховані вище пороки тільки до недостатньої кількості фолієвої кислоти в крові, але її оптимальний рівень грає важливу роль в запобіганні подібних патологій.
Найчастіше при підготовці до зачаття наголошується на важливості фолієвої кислоти для організму майбутньої мами. При цьому незаслужено забувається найважливіша роль вітаміну В9 і для чоловічого організму, його фертильності, здоров’я і повноцінності його статевих клітин.
Відносно недавно вчені виявили, що навіть у здорових молодих чоловіків без шкідливих звичок до 4% сперматозоїдів мають ті чи інші хромосомні дефекти. Найчастіше такі дефекти поєднуються з малою рухливістю цих сперматозоїдів, що істотно знижує їх шанси на участь в зачатті. Проте, такі шанси зберігаються, що загрожує генетичними вадами плоду, в тому числі такими як синдром Дауна, Клайнфельтера, Шерешевського-Тернера. Доведено, що завчасний (розпочатий за три місяці до передбачуваного зачаття) прийом представниками сильної статі вітаміну В9 дозволяє істотно скоротити кількість дефектних сперматозоїдів в еякуляті.
Для поповнення запасів даного вітаміну потрібно забезпечити надходження фолієвої кислоти ззовні. Найпростіший спосіб поповнення потрібних для зачаття запасів – їжа: існує цілий перелік продуктів харчування, багатих на фолієву кислоту, які однозначно варто включити в раціон пари, яка готується до зачаття. У цьому списку:
Фолієва кислота міститься в багатьох мультивітамінних комплексах. Також вітамін В9 випускається і у вигляді монокомпонентних препаратів – таблеток, капсул. Який спосіб вітамінізації організму вибрати, підкаже лікар – тут важливо враховувати рівень в організмі інших біологічно активних речовин.
Існує кілька станів, при яких приймати препарати, які додатково містять В9, не рекомендується.
До них відносяться:
У кожному з перерахованих випадків питання про прийом В9 слід вирішувати спільно з лікарем. Як правило, після корекції анемії, яка сама по собі є несумісною з нормальним зачаттям і виношуванням, прийом фолієвої кислоти стає можливим. При індивідуальній непереносимості можлива заміна препарату або корекція дієти таким чином, щоб по можливості задовольнити потреби організму в біологічно активній речовині без провокації алергічних нападів.