Прийом вітаміну Е при підготовці до зачаття

Одним з найважливіших пунктів підготовки до зачаття є насичення організму майбутніх мами і тата вітамінами і мікроелементами, зокрема, вітаміном Е, або токоферолом.

 

Одним з найважливіших пунктів підготовки до зачаття є насичення організму майбутніх мами і тата вітамінами і мікроелементами, зокрема, вітаміном Е, або токоферолом. Ця речовина – потужний антиоксидант, він ефективно захищає клітини організму від окисного стресу. Але цим благотворна дія вітаміну Е на організм не обмежується: він істотно підвищує якість як жіночих, так і чоловічих статевих клітин, нормалізує гормональний фон.

Поговоримо докладніше про ефекти вітаміну Е, які він надає на організм майбутніх батьків, і про те, якими способами підвищити його рівень при підготовці до вагітності.

Роль вітаміну Е в підготовці організму до вагітності

Сучасні наукові дослідження підтвердили високу важливість підготовки до вагітності не тільки жіночого організму, але і організму майбутнього батька. Програма такої підготовки жінки і чоловіки дещо відрізняється, але вітамін Е перед зачаттям призначається обом партнерам. Чому це так важливо?

Дія вітаміну Е на жіночий організм

У підготовчий період перед зачаттям насичення жіночого організму вітаміном Е необхідно:

  • для нормалізації менструального циклу – це важливо не тільки для ефективного обчислення дня передбачуваної овуляції, але і для гармонізації гормональних процесів в цілому, так як саме місячний цикл є наочним відображенням незримих і дуже складних процесів обміну гормонів;
  • стимуляції дозрівання фолікулів і, як результат, самої овуляції (виходу з фолікула дозрілої яйцеклітини) – особливо актуально це для майбутніх мам у віці старше 30 років, так як з роками фолікули дозрівають все повільніше, частішають ановуляторні цикли, в які зачаття, природно, відбутися не може;
  • стимуляції дозрівання ендометрія – внутрішнього шару слизової вистилки порожнини матки, до якого відбувається прикріплення заплідненої яйцеклітини;
  • регуляції вироблення прогестерону – основного гормону вагітності, життєво необхідного для її виникнення та збереження.

Крім перерахованих ефектів вітамін Е надає також благотворний вплив на імунну систему (відомо, що його рівень позначається на ефективності практично всіх ланок імунітету) – безумовно, це дія токоферолу дуже важливо для благополучного виношування вагітності. Після того як зачаття відбудеться, вітамін Е стимулює кровопостачання плаценти, надає профілактичну дію відносно переривання вагітності на ранніх термінах.

Дія вітаміну Е на чоловічий організм

Прийом токоферолу майбутнім татом перед зачаттям дозволяє:

  • істотно підвищити якість сперми – зменшити відсоток малорухомих і деформованих сперматозоїдів, в тому числі у тих чоловіків, що палять і вживають алкоголь. При цьому потрібно розуміти: навіть підвищені дози вітаміну Е не можуть повністю нейтралізувати згубний вплив на статеві клітини нікотину, продуктів розпаду алкоголю або наркотичних речовин, тому, готуючись до вагітності, від шкідливих звичок потрібно рішуче відмовитися. З іншого боку, токоферол дозволяє зменшити віддалений негативний ефект від шкідливої звички з минулого, тому чоловікам, які курили або вживали алкоголь, приймати вітамін Е особливо важливо;
  • підвищити тонус організму в цілому, підвищити потенцію;
  • зменшити згубний вплив на клітини і тканини негативних зовнішніх чинників.

Вітамін Е перед ЕКЗ і в лікуванні безпліддя

Застосування допоміжних репродуктивних технологій вимагає ще ретельнішої підготовки майбутніх батьків, ніж зачаття природним шляхом. Тому прийом токоферолу включений в стандартні протоколи підготовки до ЕКЗ обох майбутніх батьків.

Крім того, прийом вітаміну Е є частиною комплексного лікування деяких патологій, що супроводжуються зниженням фертильності – в основному, ендокринної природи.

Дефіцит вітаміну Е

Наслідки дефіциту токоферолу наступні:

  • зниження кількості повноцінних, рухливих сперматозоїдів в еякуляті;
  • збої в менструальному циклі, його нерегулярність;
  • зниження товщини ендометрія, що може призводити до порушень процесу імплантації заплідненої яйцеклітини;
  • ановуляторні менструальні цикли;
  • ослаблення імунної системи.

    При цьому потрібно пам’ятати, що надмірний прийом вітаміну Е може призвести до його передозування, що також може привести до збоїв гормональної регуляції статевої системи, тому рішення про додатковий прийом токоферолу має прийматися разом з лікарем, який консультує пару, що готується до зачаття. Оптимальні дозування вітаміну Е для прийому, особливо майбутньою мамою, також рекомендує лікар.

Природні джерела вітаміну Е

Одним з найважливіших джерел вітаміну Е під час підготовки до зачаття є багата токоферолом їжа. У рослинних продуктах цієї речовини значно більше – саме вони і є основними харчовими джерелами токоферолу:

  • масло зародків пшениці – найщедріший з природних джерел вітаміну Е, в ньому міститься до 300 мг вітаміну на 100 г масла;
  • соняшникова олія (в залежності від сорту масла і способу віджиму може містити до 70 мг токоферолу на 100 г);
  • масло льону (до 60 мг / 100 г);
  • мигдаль (близько 25-26 мг / 100 г);
  • волоський горіх (до 23 мг / 100 г очищеного горіха);
  • арахіс (19-20 мг / 100 г);
  • обліпиха (до 5 мг / 100 г ягід разом з кісточками);
  • шпинат (2-3 мг / 100 г).

Також багато токоферолу в сої, кукурудзі, соняшниковому насінні, тваринних жирах, злакових культурах, шипшині, овочах і свіжій зелені. При цьому вітамін Е не втрачає своїх корисних властивостей і не розпадається при будь-якому вигляді термічної обробки. Тому вживати багаті їм продукти з метою підвищення рівня токоферолу в організмі можна в будь-якому вигляді, як сирими, так і відвареними, запеченими, обсмаженими.

Добавки і вітамінні комплекси з вітаміном Е


На жаль, сьогодні зберігається тенденція до зниження рівня біологічно активних речовин в продуктах харчування. Цьому сприяють сучасні технології вирощування та зберігання продуктів. В результаті для того, щоб забезпечити організм достатньою кількістю потрібного вітаміну, деколи треба з’їдати набагато більше, ніж потрібно, а це вже загрожує іншими проблемами – надмірною масою тіла, порушеннями роботи травної системи і т. п. Тому вітамінні комплекси і добавки з токоферолом є важливим доповненням раціонального харчування в період підготовки до зачаття.

Кількість вітаміну Е в таких комплексах міститься в максимально біодоступній для організму майбутньої мами формі, його концентрація зазвичай позначається не в міліграмів, а в так званих МО – міжнародних одиницях (спеціальна система, розроблена для уніфікованого підрахунку вмісту вітамінів і деяких інших біологічно активних речовин). Для вітаміну Е 1МО дорівнює ⅔ мг альфа-токоферолу або 1 мг його ацетату. Оптимальне дозування, так само як і вітамінний комплекс, що містить вітамін Е, рекомендує лікар після обстеження і з урахуванням повсякденного раціону майбутніх мами і тата.

Також існує цікава особливість прийому вітаміну Е: він більш ефективний у другій, прогестероновій фазі циклу, тому нерідко можна почути рекомендації починати прийом токоферолу після того, як пройде овуляція. З іншого боку, зазвичай вітамін Е починають приймати завчасно – за 1-3 місяці до передбачуваного зачаття, прийом в такому випадку проходить без перерв і розтягується на всі фази циклу. Тому строго поєднувати прийом токоферолу з прогестероновою частиною циклу при підготовці до вагітності необов’язково.

Автор: Оріон Фарма

Читайте також

В останні десятиліття з'явилися неспростовні дані, що відображають важливе значення вітаміну D для репродуктивної функції жінок і чоловіків.
16.02.2022
Збій у менструальному циклі може позначитися на здатності жінки народити здорову дитину, а також надовго зберегти молодість і красу. Щоб вчасно реагувати на сигнали організму та запобігати проблемам, важливо розуміти, як усе влаштовано. Про це — у статті.
16.02.2022
У суспільстві досить популярний стереотип про те, що на етапі підготовки до вагітності жінці не потрібно приймати вітаміни додатково
08.07.2021
Одним з найважливіших пунктів підготовки до зачаття є насичення організму майбутніх мами і тата вітамінами і мікроелементами, зокрема, вітаміном Е, або токоферолом.
08.07.2021
Мабуть, найпоширенішою порадою, яку чують пари, що планують дитину, можна назвати рекомендацію про прийом фолієвої кислоти.
08.07.2021
03067, Київ, БЦ "Avenue 53", просп. Перемоги 53, офіс 101
menu