Вітаміни при плануванні вагітності

У суспільстві досить популярний стереотип про те, що на етапі підготовки до вагітності жінці не потрібно приймати вітаміни додатково

 

У суспільстві популярний стереотип, що на етапі підготовки до вагітності жінці не потрібно приймати вітаміни додатково. Мовляв, досить харчуватися повноцінно, і поживних речовин з продуктів буде достатньо. Це помилкова думка.

Важливість повноцінного харчування ніхто не оспорює, але навіть в розвинених країнах з високим рівнем життя повсякденний раціон жителів бідний необхідними організму біологічно активними компонентами.

Чому нам не вистачає вітамінів і мікроелементів?

У фруктах, овочах, зернових культурах, м’ясі, рибі і молоці вітамінів і мікроелементів стає все менше. Це своєрідні витрати промислового виробництва продуктів харчування і сучасних способів їх зберігання.

Крім того, насичене стресовими ситуаціями життя сучасної людини і хронічна перевтома вимагають від організму підвищених витрат біологічно активних речовин. У такій ситуації прийом ряду вітамінів і мікроелементів вже на етапі підготовки до вагітності є важливою умовою успішного зачаття, виношування і народження дитини.

Чим загрожує нестача вітамінів?

Дефіцит вітамінів може стати причиною виникнення ускладнень вагітності, в числі основних:

  • анемія;
  • токсикоз;
  • порушення розвитку плоду;
  • депресія;
  • загострення хронічних захворювань.

Більш того, дефіцит вітамінів може в прямому сенсі стати перешкодою для успішного зачаття. Тому важливо заздалегідь, в ідеалі за 3-4 місяці до нього, почати приймати вітаміни в якості прегравідарної (період до вагітності) підготовки. Причому робити це рекомендується обом майбутнім батькам.

Які вітаміни необхідні майбутній мамі?


Вибирати вітамінно-мінеральний комплекс рекомендуємо в індивідуальному порядку, після консультації з лікарем, обстеження і з урахуванням конкретних потреб організму майбутньої мами. Проте існує основний перелік необхідних для успішного зачаття вітамінів, важлива роль яких в вагітності вже підтверджена дослідженнями.

Вітамін D

Важливий учасник величезної кількості фізіологічних процесів у всьому організмі. За будовою молекули нагадує молекулу гормону, бере участь в обміні кальцію, в формуванні та роботі імунітету, благотворно впливає на роботу нервової системи. Оптимальним при підготовці до вагітності вважається прийом від 600 до 4000 МО вітаміну D на добу. При цьому навіть якщо жінка багато часу проводить на сонці (а вітамін D повинен синтезуватися в шкірі під впливом ультрафіолетових променів сонячного спектра), не доводиться розраховувати на утворення достатньої кількості вітаміну, так як навіть в південних регіонах нашої країни умови інсоляції не можуть цього забезпечити.

Фолієва кислота (вітамін В9)

Вважається одним з найважливіших вітамінів для майбутньої мами. Саме В9 забезпечує правильний розвиток нервової трубки ембріона, а потім і нервової системи плода. Він бере участь в процесі ділення клітин і їх зростання, в процесах утворення всіх формених елементів крові. Тому фолієву кислоту рекомендують приймати як при підготовці до зачаття, так і під час вагітності. Мінімальна рекомендована доза фолієвої кислоти – 200 мкг / добу.

Вітамін Е

Бере участь в синтезі жіночих статевих гормонів, підвищує фертильність і нормалізує менструальний цикл. Достатній рівень токоферолу в організмі важливий для запобігання передчасного переривання вагітності. Крім цього вітамін Е є одним з найпотужніших антиоксидантів – він захищає клітини організму від пошкодження вільними радикалами. Орієнтовна добова доза для підготовки до зачаття – 100-400 МО / добу, при цьому вітамін Е не має токсичної дії, навіть якщо дозування перевищено

Вітамін С

Ще один потужний антиоксидант, ефективно захищає клітини від окисного стресу, бере участь у виробленні колагену і роботі імунної системи. Його присутність необхідна для того, щоб в тканинах повноцінно засвоювалося залізо – прийом вітаміну С опосередковано служить профілактикою анемії. Також вважається, що вітамін С допомагає полегшити явища токсикозу. Оптимальне дозування при підготовці до вагітності – 60-100 мг / добу.

Вітамін А

Вкрай важливим є для організму, але при підготовці до вагітності важливо ні в якому разі не перевищувати його дозу: гіпервітаміноз вітаміну А може призвести до пороків розвитку плода. При цьому вітамін А має властивість накопичуватися в організмі, тому якщо жінка приймала його в великих кількостях, рекомендується планувати зачаття не раніше ніж через 6 місяців після закінчення курсу вітамінотерапії. Оптимальне дозування вітаміну А при вагітності і підготовці до неї – не вище 0,8 -2 мг на добу.

Селен

Один з найсильніших антиоксидантів, імуномодулятор, регулює роботу ендокринної системи. Але його надлишок небезпечний і може привести до інтоксикації організму. Тому питання про додатковий прийом селену при підготовці до вагітності слід попередньо обговорити з лікарем, підкріпивши обговорення обстеженням майбутньої мами на вміст селену в організмі.

Магній

Цей мінерал бере участь у безлічі процесів, необхідних для підтримки здоров’я і повноцінної роботи серцево-судинної, нервової, травної систем. Бере участь в регуляції скоротливої функції матки, попереджає передчасне переривання вагітності, вроджені патології плода, регулює процес пологів і лактації. При підготовці до зачаття рекомендується прийом магнію в дозуванні 300-500 мг/добу.

Йод

Важливий учасник нормальної роботи ендокринних органів, зокрема, щитовидної залози, яка регулює роботу статевих залоз. Достатній рівень йоду в організмі служить профілактикою вроджених аномалій плода, викиднів, він важливий і для запобігання безпліддя. При підготовці до зачаття рекомендується приймати 200 мкг йоду на добу. При цьому краще попередньо проконсультуватися з лікарем: в деяких випадках (при гіперфункції щитовидної залози) додатковий прийом йоду може бути протипоказаний.

Залізо

Один з компонентів гемоглобіну – білок, який в червоних кров’яних тільцях пов’язує і переносить до клітин організму кисень. Тому достатній рівень заліза – найважливіша умова профілактики анемії, а разом з нею – умова успішного зачаття і здоровою, без ускладнень, вагітності. Відомо що залізодефіцитна анемія призводить до кисневого голодування плода і затримки його розвитку. При підготовці до вагітності потрібно приймати 18-20 мг заліза в добу.

Кальцій

Основа кісткової тканини, зубів, м’язів, крім того цей мікроелемент необхідний для формування і нормальної роботи серцево-судинної і нервової систем. Учасник системи згортання крові, його достатній рівень важливий для благополучного результату пологів. При підготовці до вагітності рекомендується приймати 1000-1300 мг кальцію на добу.

ПНЖК Омега-3

Поліненасичені жирні кислоти (ПНЖК) Омега-3 – не тільки популярний спосіб профілактики атеросклерозу. Останнім часом була виявлена найважливіша роль Омега-3 у формуванні нервової системи та органів чуття плода, закладці його імунної системи. Завдяки позитивному впливу на реологічні властивості крові, Омега-3 беруть участь в профілактиці тромбозу під час вагітності. Доведено, що ПНЖК Омега-3 сприяють підвищенню настрою майбутньої мами, нормалізують її емоційний фон. При підготовці та під час вагітності рекомендується прийом 200 мг/добу.

Які вітаміни потрібні майбутньому батькові?

Успіх зачаття залежить від здоров’я обох партнерів. Фертильність чоловіка не менш важлива, ніж можливість завагітніти у жінки. У деяких випадках зниження активності сперматозоїдів має саму банальну причину: брак в організмі майбутнього тата деяких вітамінів і мікроелементів. Щоб поліпшити якість сперми і підвищити тонус, чоловікові потрібні:

• вітамін В9 (фолієва кислота) – для правильного дозрівання здорових, повноцінних сперматозоїдів;

• вітамін Е – для захисту сперматозоїдів від пошкоджень;

• антиоксиданти: вітамін С, цинк і селен – вони сприяють загальному зміцненню організму, підвищенню тонусу, стимулюють статеву активність.

Прийом вітамінів вже на етапі планування вагітності дозволяє зміцнити організм майбутніх мам і тат, підвищує шанси успішного зачаття і спокійного перебігу вагітності та пологів, знижує ймовірність ускладнень і негативного впливу виношування малюка на організм мами.

Є й важливий психологічний момент: вітамінопрофілактика перед зачаттям дисциплінує майбутніх батьків, буквально налаштовує їх на важливу справу, яку їм належить. Тому нехтувати цим етапом підготовки, однозначно, не варто.

Автор: Оріон Фарма

Читайте також

В останні десятиліття з'явилися неспростовні дані, що відображають важливе значення вітаміну D для репродуктивної функції жінок і чоловіків.
16.02.2022
Збій у менструальному циклі може позначитися на здатності жінки народити здорову дитину, а також надовго зберегти молодість і красу. Щоб вчасно реагувати на сигнали організму та запобігати проблемам, важливо розуміти, як усе влаштовано. Про це — у статті.
16.02.2022
У суспільстві досить популярний стереотип про те, що на етапі підготовки до вагітності жінці не потрібно приймати вітаміни додатково
08.07.2021
Одним з найважливіших пунктів підготовки до зачаття є насичення організму майбутніх мами і тата вітамінами і мікроелементами, зокрема, вітаміном Е, або токоферолом.
08.07.2021
Мабуть, найпоширенішою порадою, яку чують пари, що планують дитину, можна назвати рекомендацію про прийом фолієвої кислоти.
08.07.2021
03067, Київ, БЦ "Avenue 53", просп. Перемоги 53, офіс 101
menu