Вітамін D і фертильність

В останні десятиліття з'явилися неспростовні дані, що відображають важливе значення вітаміну D для репродуктивної функції жінок і чоловіків.

Це дивовижний вітамін, що виявляє цілий спектр ефектів на різні органи і системи нашого організму. Напевно, всім добре відомо його значення в підтримці обміну кальцію і фосфору і мінералізації кісткової тканини. Але в останні десятиліття з’явилися неспростовні дані, що відображають важливе значення вітаміну D для репродуктивної функції жінок і чоловіків. Як же впливає вітамін D на фертильність?

Вітамін D і репродуктивні можливості жінки

Біологічні ефекти вітаміну D проявляються за рахунок зв’язування з розчинними білками – рецепторами вітаміну D (РВД). Вони розташовані в різних тканинах, в тому числі в клітинах імунної, ендокринної (підшлункова і щитовидна залоза, гіпофіз, кора надниркових залоз) і репродуктивної (матка, плацента, ендометрій) системи. Їх можна виявити в ядрах і цитоплазмі гранульозних клітин яєчників, що підтверджує вплив вітаміну D на фолікули і участь в різних репродуктивних процессах1.

Очевидно, що вітамін D32: 

  • Бере участь в регуляції рівня гормону лактогена, що виробляється плацентою.
  • Впливає на рівень «гормону вагітності» – хоріонічного гонадотропіну (ХГЛ).
  • Регулює транспорт кальцію в плаценті.

Кількість рецепторів вітаміну D під час вагітності збільшується1.

Переконливий доказ того, що від рівня вітаміну D в організмі жінки залежить її фертильність – виявлені сезонні коливання частоти настання вагітності. Найчастіше жінки вагітніють навесні, а найрідше – восени.

Дослідження свідчать, що протягом довгих і темних зим знижується швидкість овуляції і сприйнятливість ендометрію, в той час як влітку збільшується фертильність і підвищується частота багатоплідних вагітностей2.

Настільки чітка залежність репродуктивних можливостей жінки до пори року, безумовно, повинна мати наукове обґрунтування. Вчені вважають, що ця тенденція може бути пов’язана зі зміною кількості світлових годин і, як наслідок, сезонними коливаннями рівня різних біологічно активних речовин – гормону мелатоніну, пролактину, гонадотропіну і вітаміну D2.

Вчені провели огляд 11 досліджень, в яких брали участь 2700 жінок. Його результати показали, що учасниці з більш високим рівнем вітаміну D мали більше3:

• Успішно закінчених народженням здорових дітей вагітностей
• Позитивних тестів на вагітність
• Клінічно підтверджених вагітностей

Аналогічні результати були отримані і в ряді інших досліджень3.

Вітамін D і антимюллерів гормон

Дослідження свідчать, що існує взаємозв’язок між рівнем вітаміну D і маркерами оваріального резерву яєчників – показника, що відображає кількість фолікулів в тканинах яєчника. Одним з найбільш точних і коректних маркерів оваріального резерву вважається антимюллерів гормон (АМГ). Рівень вироблення і зміст АМГ в крові мають значну варіабельність, причому її причини досі вивчені недостатньо.

Очевидно, що рівень АМГ багато в чому залежить від різних факторів навколишнього середовища, в тому числі від ожиріння і дефіциту вітаміну D4

Пряма залежність між вмістом АМГ і вітаміну D3 в крові була продемонстрована в клінічних дослідженнях (рис.1).

Доведено, що у жінок, які щодня приймають добавки вітаміну D протягом 6 місяців (восени і взимку), рівень АМГ був вище в порівнянні з тими, хто не отримував сонячний вітамін в складі добавок5.

Рисунок 1.
Рівень АМГ (жовтий) і вітаміну D (блакитний).
D2 – добавки вітаміну D2,
D3 – добавки вітаміну D35.

Вітамін D і вироблення статевих гормонів

Всі статеві гормони виробляються з холестерину за участю декількох ферментів. Синтез і рівень останніх залежать від вмісту вітаміну D в організмяі1. Це пояснює, чому «сонячний вітамін» може впливати на рівень стероїдних гормонів.

Відомо, що вітамін D стимулює в яєчниках синтез наступних гормонов2:

• Прогестерона, що впливає на менструальний цикл, розвиток вагітності і ембріональний розвиток.
• Естрогенів естрадіолу і естрол – стероїдних жіночих статевих гормонів, що забезпечують дітородну функцію жінки.

Дослідження на тваринах свідчать, що вітамін D впливає на синтез естрогену не тільки у жінок, але і у чоловіків.

Зв’язок вітаміну D і захворювань репродуктивної сфери у жінок

Сьогодні очевидним є також і взаємозв’язок між рівнем «сонячного вітаміну» і розвитком деяких захворювань, що негативно впливають на фертильність, таких як ендометріоз, синдром полікістозних яєчників, леймоміома матки.

Ендометріоз розвивається у 10% всіх жінок репродуктивного віку і 40% безплідних жінок1. Для хвороби характерно розростання клітин внутрішнього шару матки, ендометрія, за його межами.

У жінок з ендометріозом може з’являтися гормональний дисбаланс і різні порушення овуляції. Це негативно впливає на функцію яйцеклітин, маткових труб, сприйнятливість ендометрію і імплантацію ембріонів. Таким чином, ендометріоз тісно пов’язаний з безпліддям.

Рисунок 2. Імовірність народження дитини у жінок з лікувалися ендометріозом6

Механізми розвитку ендометріозу до цих пір точно невідомі. Імовірно, захворювання може викликати комбінація імунологічних, гормональних, генетичних причин і факторів навколишнього середовища. Дослідження останніх років свідчать, що в механізмі розвитку ендометріозу певна роль належить і «сонячного вітаміну». Вітамін D є потужним регулятором імунної системи, в той час як ендометріоз пов’язаний з імунними розладами. Імовірно, вітамін D здатний впливати на місцеву імунну відповідь і таким чином впливати на перебіг захворювання7.

Результати досліджень показали, що ймовірність розвитку ендометріозу залежить від рівня вітаміну D в крові.

Група вчених вивчила історії хвороби більш ніж 700 тисяч жінок і з’ясувала, що у жінок з найбільш високим рівнем вітаміну D ризик розвитку ендометріозу був на 24% нижче в порівнянні з іншими учасницями дослідження8.

І навпаки: доведено, що чим нижче рівень вітаміну D в крові, тим важчий перебіг приймає ендометріоз. Крім того, результати дослідження показали і сприятливий вплив «сонячного вітаміну» на розвиток хвороби.

Вітамін D3 сприяє зниженню рівня біологічно активних речовин, що беруть участь у запальній реакції, зменшуючи таким чином вираженість запалення в ендометріоїдних клітинах9.

Синдром полікістозних яєчників

Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) – один із найпоширеніших ендокринних розладів, яким страждають близько 18% жінок репродуктивного віку. Він характеризується овуляторним порушеннями і вважається головною причиною дисфункції яєчників у жінок з ановуляцією10.

При СПКЯ відсутня овуляція (ановуляція) – яйцеклітина не дозріває і, відповідно, не може покинути фолікул. Крім того, у жінок з СПКЯ підвищується рівень чоловічих статевих гормонів, андрогенів, а при ультразвуковому дослідженні виявляється полікістоз яєчників. Причини розвитку хвороби достовірно не вивчені. Імовірно, одну з провідних ролей відіграють генетичні чинники.

Відомо, що СПКЯ страждають 67-85% жінок з дефіцитом вітаміну D (рівень 25 (ОН) D <20 нг/мл3), в той час як серед здорових жінок цей показник коливається в межах 20-48% 11. Більш того – низький рівень «сонячного вітаміну» може бути пов’язаний з посиленням симптомів СПКЯ, зокрема, нечутливості тканин до інсуліну (інсулінорезистентності), ановуляцією, порушеннями менструального циклу, безпліддям, ожирінням, а також з підвищенням ризику розвитку серцево-судинних захворювань10.

Схема: Зв’язок дефіциту вітамінf D з факторами, які зумовлюють овуляторну дисфункцію при СПКЯ.

Сьогодні фахівці пильно вивчають ефективність добавок вітаміну D при порушенні овуляції і метаболічних змінах у жінок з СПКЯ4. Дослідження, що проводяться в цьому напрямку, демонструють оптимістичні результати. Наприклад, в роботі німецьких вчених було показано, що у жінок з СПКЯ, які отримували добавки вітаміну D, була зафіксована значно вища товщина ендометрію. Відомо, що цей показник є найвищим в циклах, які закінчуються настанням вагітності, – частота імплантацій при товщині ендометрію 9 мм складає 53%, а ймовірність настання вагітності у жінок з «пишним» ендометрієм товщиною 16 мм досягає 77%12.

У дослідженні німецьких вчених було показано, що лікування СПКЯ препаратами вітаміну D (вітамін D3 в дозі 20000 МО на тиждень протягом 24 тижнів) дозволяє поліпшити метаболізм глюкози і підвищити частоту менструацій. Крім того, у жінок, які брали участь в цьому експерименті, було виявлено значне зниження рівня загального холестерину і «поганого» холестерину (ЛПНЩ)13.

Леймоміома матки

Передбачається, що дефіцит вітаміну D сприяє підвищенню ризику розвитку леймоміоми матки. Ці доброякісні новоутворення – поширене захворювання жінок репродуктивного віку, яке проявляється кровотечами, болями, а також безпліддям, втратою вагітності14.

Рисунок 3. Рівень вітаміну D3 і розмір/кількість міоматозних узлів14. Дослідження клітин леймоміоми показало, що вітамін D пригнічує ріст пухлини і запускає процес її загибелі (апоптоз клітин).

Вітамін D і ЕКЗ

У 2010 році з’явилися перші дані, що підтверджують роль вітаміну D в успішному проведенні допоміжних репродуктивних технологій, зокрема, екстракорпорального запліднення (ЕКЗ). Вони показали, що ймовірність вагітності в протоколі ЕКО вище у жінок з нормальним рівнем «сонячного вітаміну».

Зв’язок між рівнем вітаміну D і ймовірністю успішного результату ЕКЗ доведена в безлічі клінічних досліджень. Її підтвердив масштабний огляд відразу 11 досліджень за участю 2700 жінок, яким було проведено ЕКЗ. Його результати показали, що16:

• У жінок з нормальним рівнем вітаміну D (більше 75 нмоль/л) вище ймовірність народження дитини в порівнянні з жінками з гіповітамінозом D (менше 75 нмоль/л).

• Жінки з нормальним рівнем вітаміну D мають більше шансів отримати позитивний тест на вагітність.

У жінок з нормальним рівнем вітаміну D була зафіксована значно вища ймовірність отримання 3 або більше високоякісних ембріонів з подальшою успішною імплантацією і клінічної вагітністю в порівнянні з жінками, у яких був виявлений гіповітаміноз D17.

Вплив вітаміну D на чоловічу репродуктивну функцію

Кілька клінічних досліджень свідчать про те, що «сонячний вітамін» грає важливу роль і в репродуктивній функції чоловіків. Він може впливати на цілий ряд параметров18:

• Кількість сперматозоїдів

• Рухливість сперматозоїдів

• Морфологию спертматозоідов

• Сперматогенез в цілому

Вчені вважають, що добавки вітаміну D можуть покращувати якість сперми у випадках, коли рівень вітаміну D в крові нижче 25 нмоль / л. Крім того, по всій ймовірності, вміст вітаміну D прямо пропорційний рівню андрогенів в крові, що також може впливати на репродуктивні можливості чоловіків.

Автор: Оріон Фарма

Список літератури

1. Shahrokhi, S. Z., Ghaffari, F. & Kazerouni, F. Role of vitamin D in female Reproduction. Clin. Chim. Acta 455, 33–38 (2016).

2. Anagnostis, P., Karras, S. & Goulis, D. G. Vitamin D in human reproduction: a narrative review. Int. J. Clin. Pract. 67, 225–235 (2013).

3. Pilz, S. et al. The Role of Vitamin D in Fertility and during Pregnancy and Lactation: A Review of Clinical Data. Int. J. Environ. Res. Public Health 15, 2241 (2018).

4. Irani, M. & Merhi, Z. Role of vitamin D in ovarian physiology and its implication in reproduction: a systematic review. Fertil. Steril. 102, 460–468.e3 (2014).

5. Dennis, N. A. et al. The Level of Serum Anti-Müllerian Hormone Correlates with Vitamin D Status in Men and Women But Not in Boys. J. Clin. Endocrinol. Metab. 97, 2450–2455 (2012).

6. Bulletti, C., Coccia, M. E., Battistoni, S. & Borini, A. Endometriosis and infertility. J. Assist. Reprod. Genet. 27, 441–7 (2010).

7. Lerchbaum, E. & Obermayer-Pietsch, B. Vitamin D and fertility: a systematic review. Eur. J. Endocrinol. 166, 765–778 (2012).

8. Harris, H. R., Chavarro, J. E., Malspeis, S., Willett, W. C. & Missmer, S. A. Dairy-Food, Calcium, Magnesium, and Vitamin D Intake and Endometriosis: A Prospective Cohort Study. Am. J. Epidemiol.177, 420–430 (2013).

9. Miyashita, M. et al. Effects of 1,25-Dihydroxy Vitamin D 3 on Endometriosis. J. Clin. Endocrinol. Metab. 101, 2371–2379 (2016).

10. Lin, M.-W. & Wu, M.-H. The role of vitamin D in polycystic ovary syndrome. Indian J. Med. Res. 142, 238–40 (2015).

11. He, C., Lin, Z., Robb, S. W. & Ezeamama, A. E. Serum Vitamin D Levels and Polycystic Ovary syndrome: A Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients7, 4555 (2015).

12. Asadi, M. et al. Vitamin D improves endometrial thickness in PCOS women who need intrauterine insemination: a randomized double-blind placebo-controlled trial. Arch. Gynecol. Obstet. 289, 865–870 (2014).

13. Wehr, E., Pieber, T. R. & Obermayer-Pietsch, B. Effect of vitamin D3 treatment on glucose metabolism and menstrual frequency in polycystic ovary syndrome women: A pilot study. J. Endocrinol. Invest. 34, 757–763

14. Sabry, M. & Al-Hendy, A. Innovative Oral Treatments of Uterine Leiomyoma. Obstet. Gynecol. Int. 2012, 1–10 (2012).

15. Skowrońska, P. et al. The role of vitamin D in reproductive dysfunction in women – a systematic review. Ann. Agric. Environ. Med. 23, 671–676 (2016).

16. Chu, J. et al. Vitamin D and assisted reproductive treatment outcome: a systematic review and meta-analysis. Hum. Reprod. 33, 65–80 (2018).

17. Paffoni, A. et al. Vitamin D Deficiency and Infertility: Insights From in vitro Fertilization Cycles. J. Clin. Endocrinol. Metab. 99, E2372–E2376 (2014).

18. Jensen, M. B. Vitamin D and male reproduction. Nat. Rev. Endocrinol. 10, 175–186 (2014).

Читайте також

В останні десятиліття з'явилися неспростовні дані, що відображають важливе значення вітаміну D для репродуктивної функції жінок і чоловіків.
16.02.2022
Збій у менструальному циклі може позначитися на здатності жінки народити здорову дитину, а також надовго зберегти молодість і красу. Щоб вчасно реагувати на сигнали організму та запобігати проблемам, важливо розуміти, як усе влаштовано. Про це — у статті.
16.02.2022
У суспільстві досить популярний стереотип про те, що на етапі підготовки до вагітності жінці не потрібно приймати вітаміни додатково
08.07.2021
Одним з найважливіших пунктів підготовки до зачаття є насичення організму майбутніх мами і тата вітамінами і мікроелементами, зокрема, вітаміном Е, або токоферолом.
08.07.2021
Мабуть, найпоширенішою порадою, яку чують пари, що планують дитину, можна назвати рекомендацію про прийом фолієвої кислоти.
08.07.2021
03067, Київ, БЦ "Avenue 53", просп. Перемоги 53, офіс 101
menu