Одним з найважливіших пунктів підготовки до зачаття є насичення організму майбутніх мами і тата вітамінами і мікроелементами, зокрема, вітаміном Е, або токоферолом. Ця речовина – потужний антиоксидант, він ефективно захищає клітини організму від окисного стресу. Але цим благотворна дія вітаміну Е на організм не обмежується: він істотно підвищує якість як жіночих, так і чоловічих статевих клітин, нормалізує гормональний фон.
Поговоримо докладніше про ефекти вітаміну Е, які він надає на організм майбутніх батьків, і про те, якими способами підвищити його рівень при підготовці до вагітності.
Сучасні наукові дослідження підтвердили високу важливість підготовки до вагітності не тільки жіночого організму, але і організму майбутнього батька. Програма такої підготовки жінки і чоловіки дещо відрізняється, але вітамін Е перед зачаттям призначається обом партнерам. Чому це так важливо?
У підготовчий період перед зачаттям насичення жіночого організму вітаміном Е необхідно:
Крім перерахованих ефектів вітамін Е надає також благотворний вплив на імунну систему (відомо, що його рівень позначається на ефективності практично всіх ланок імунітету) – безумовно, це дія токоферолу дуже важливо для благополучного виношування вагітності. Після того як зачаття відбудеться, вітамін Е стимулює кровопостачання плаценти, надає профілактичну дію відносно переривання вагітності на ранніх термінах.
Прийом токоферолу майбутнім татом перед зачаттям дозволяє:
Застосування допоміжних репродуктивних технологій вимагає ще ретельнішої підготовки майбутніх батьків, ніж зачаття природним шляхом. Тому прийом токоферолу включений в стандартні протоколи підготовки до ЕКЗ обох майбутніх батьків.
Крім того, прийом вітаміну Е є частиною комплексного лікування деяких патологій, що супроводжуються зниженням фертильності – в основному, ендокринної природи.
Наслідки дефіциту токоферолу наступні:
Одним з найважливіших джерел вітаміну Е під час підготовки до зачаття є багата токоферолом їжа. У рослинних продуктах цієї речовини значно більше – саме вони і є основними харчовими джерелами токоферолу:
Також багато токоферолу в сої, кукурудзі, соняшниковому насінні, тваринних жирах, злакових культурах, шипшині, овочах і свіжій зелені. При цьому вітамін Е не втрачає своїх корисних властивостей і не розпадається при будь-якому вигляді термічної обробки. Тому вживати багаті їм продукти з метою підвищення рівня токоферолу в організмі можна в будь-якому вигляді, як сирими, так і відвареними, запеченими, обсмаженими.
На жаль, сьогодні зберігається тенденція до зниження рівня біологічно активних речовин в продуктах харчування. Цьому сприяють сучасні технології вирощування та зберігання продуктів. В результаті для того, щоб забезпечити організм достатньою кількістю потрібного вітаміну, деколи треба з’їдати набагато більше, ніж потрібно, а це вже загрожує іншими проблемами – надмірною масою тіла, порушеннями роботи травної системи і т. п. Тому вітамінні комплекси і добавки з токоферолом є важливим доповненням раціонального харчування в період підготовки до зачаття.
Кількість вітаміну Е в таких комплексах міститься в максимально біодоступній для організму майбутньої мами формі, його концентрація зазвичай позначається не в міліграмів, а в так званих МО – міжнародних одиницях (спеціальна система, розроблена для уніфікованого підрахунку вмісту вітамінів і деяких інших біологічно активних речовин). Для вітаміну Е 1МО дорівнює ⅔ мг альфа-токоферолу або 1 мг його ацетату. Оптимальне дозування, так само як і вітамінний комплекс, що містить вітамін Е, рекомендує лікар після обстеження і з урахуванням повсякденного раціону майбутніх мами і тата.
Також існує цікава особливість прийому вітаміну Е: він більш ефективний у другій, прогестероновій фазі циклу, тому нерідко можна почути рекомендації починати прийом токоферолу після того, як пройде овуляція. З іншого боку, зазвичай вітамін Е починають приймати завчасно – за 1-3 місяці до передбачуваного зачаття, прийом в такому випадку проходить без перерв і розтягується на всі фази циклу. Тому строго поєднувати прийом токоферолу з прогестероновою частиною циклу при підготовці до вагітності необов’язково.