Фертіна

Прийом вітаміну Е при підготовці до зачаття

Одним з найважливіших пунктів підготовки до зачаття є насичення організму майбутніх мами і тата вітамінами і мікроелементами, зокрема, вітаміном Е, або токоферолом.
Одним з найважливіших пунктів підготовки до зачаття є насичення організму майбутніх мами і тата вітамінами і мікроелементами, зокрема, вітаміном Е, або токоферолом. Ця речовина – потужний антиоксидант, він ефективно захищає клітини організму від окисного стресу. Але цим благотворна дія вітаміну Е на організм не обмежується: він істотно підвищує якість як жіночих, так і чоловічих статевих клітин, нормалізує гормональний фон.

Поговоримо докладніше про ефекти вітаміну Е, які він надає на організм майбутніх батьків, і про те, якими способами підвищити його рівень при підготовці до вагітності.

Роль вітаміну Е в підготовці організму до вагітності

Сучасні наукові дослідження підтвердили високу важливість підготовки до вагітності не тільки жіночого організму, але і організму майбутнього батька. Програма такої підготовки жінки і чоловіки дещо відрізняється, але вітамін Е перед зачаттям призначається обом партнерам. Чому це так важливо?

Дія вітаміну Е на жіночий організм

У підготовчий період перед зачаттям насичення жіночого організму вітаміном Е необхідно:

 • для нормалізації менструального циклу – це важливо не тільки для ефективного обчислення дня передбачуваної овуляції, але і для гармонізації гормональних процесів в цілому, так як саме місячний цикл є наочним відображенням незримих і дуже складних процесів обміну гормонів;
 • стимуляції дозрівання фолікулів і, як результат, самої овуляції (виходу з фолікула дозрілої яйцеклітини) – особливо актуально це для майбутніх мам у віці старше 30 років, так як з роками фолікули дозрівають все повільніше, частішають ановуляторні цикли, в які зачаття, природно, відбутися не може;
 • стимуляції дозрівання ендометрія – внутрішнього шару слизової вистилки порожнини матки, до якого відбувається прикріплення заплідненої яйцеклітини;
 • регуляції вироблення прогестерону – основного гормону вагітності, життєво необхідного для її виникнення та збереження.
Крім перерахованих ефектів вітамін Е надає також благотворний вплив на імунну систему (відомо, що його рівень позначається на ефективності практично всіх ланок імунітету) – безумовно, це дія токоферолу дуже важливо для благополучного виношування вагітності. Після того як зачаття відбудеться, вітамін Е стимулює кровопостачання плаценти, надає профілактичну дію відносно переривання вагітності на ранніх термінах.

Дія вітаміну Е на чоловічий організм

Прийом токоферолу майбутнім татом перед зачаттям дозволяє:

 • істотно підвищити якість сперми – зменшити відсоток малорухомих і деформованих сперматозоїдів, в тому числі у тих чоловіків, що палять і вживають алкоголь. При цьому потрібно розуміти: навіть підвищені дози вітаміну Е не можуть повністю нейтралізувати згубний вплив на статеві клітини нікотину, продуктів розпаду алкоголю або наркотичних речовин, тому, готуючись до вагітності, від шкідливих звичок потрібно рішуче відмовитися. З іншого боку, токоферол дозволяє зменшити віддалений негативний ефект від шкідливої звички з минулого, тому чоловікам, які курили або вживали алкоголь, приймати вітамін Е особливо важливо;
 • підвищити тонус організму в цілому, підвищити потенцію;
 • зменшити згубний вплив на клітини і тканини негативних зовнішніх чинників.

Вітамін Е перед ЕКЗ і в лікуванні безпліддя

Застосування допоміжних репродуктивних технологій вимагає ще ретельнішої підготовки майбутніх батьків, ніж зачаття природним шляхом. Тому прийом токоферолу включений в стандартні протоколи підготовки до ЕКЗ обох майбутніх батьків.

Крім того, прийом вітаміну Е є частиною комплексного лікування деяких патологій, що супроводжуються зниженням фертильності – в основному, ендокринної природи.
  Дефіцит вітаміну Е
  Наслідки дефіциту токоферолу наступні:

  • зниження кількості повноцінних, рухливих сперматозоїдів в еякуляті;
  • збої в менструальному циклі, його нерегулярність;
  • зниження товщини ендометрія, що може призводити до порушень процесу імплантації заплідненої яйцеклітини;
  • ановуляторні менструальні цикли;
  • ослаблення імунної системи.
  При цьому потрібно пам'ятати, що надмірний прийом вітаміну Е може призвести до його передозування, що також може привести до збоїв гормональної регуляції статевої системи, тому рішення про додатковий прийом токоферолу має прийматися разом з лікарем, який консультує пару, що готується до зачаття. Оптимальні дозування вітаміну Е для прийому, особливо майбутньою мамою, також рекомендує лікар.

  Природні джерела вітаміну Е

  Одним з найважливіших джерел вітаміну Е під час підготовки до зачаття є багата токоферолом їжа. У рослинних продуктах цієї речовини значно більше – саме вони і є основними харчовими джерелами токоферолу:

  • масло зародків пшениці – найщедріший з природних джерел вітаміну Е, в ньому міститься до 300 мг вітаміну на 100 г масла;
  • соняшникова олія (в залежності від сорту масла і способу віджиму може містити до 70 мг токоферолу на 100 г);
  • масло льону (до 60 мг / 100 г);
  • мигдаль (близько 25-26 мг / 100 г);
  • волоський горіх (до 23 мг / 100 г очищеного горіха);
  • арахіс (19-20 мг / 100 г);
  • обліпиха (до 5 мг / 100 г ягід разом з кісточками);
  • шпинат (2-3 мг / 100 г).
  Також багато токоферолу в сої, кукурудзі, соняшниковому насінні, тваринних жирах, злакових культурах, шипшині, овочах і свіжій зелені. При цьому вітамін Е не втрачає своїх корисних властивостей і не розпадається при будь-якому вигляді термічної обробки. Тому вживати багаті їм продукти з метою підвищення рівня токоферолу в організмі можна в будь-якому вигляді, як сирими, так і відвареними, запеченими, обсмаженими.

   Добавки і вітамінні комплекси з вітаміном Е

   На жаль, сьогодні зберігається тенденція до зниження рівня біологічно активних речовин в продуктах харчування. Цьому сприяють сучасні технології вирощування та зберігання продуктів. В результаті для того, щоб забезпечити організм достатньою кількістю потрібного вітаміну, деколи треба з'їдати набагато більше, ніж потрібно, а це вже загрожує іншими проблемами – надмірною масою тіла, порушеннями роботи травної системи і т. п. Тому вітамінні комплекси і добавки з токоферолом є важливим доповненням раціонального харчування в період підготовки до зачаття.

   Кількість вітаміну Е в таких комплексах міститься в максимально біодоступній для організму майбутньої мами формі, його концентрація зазвичай позначається не в міліграмів, а в так званих МО – міжнародних одиницях (спеціальна система, розроблена для уніфікованого підрахунку вмісту вітамінів і деяких інших біологічно активних речовин). Для вітаміну Е 1МО дорівнює ⅔ мг альфа-токоферолу або 1 мг його ацетату. Оптимальне дозування, так само як і вітамінний комплекс, що містить вітамін Е, рекомендує лікар після обстеження і з урахуванням повсякденного раціону майбутніх мами і тата.

   Також існує цікава особливість прийому вітаміну Е: він більш ефективний у другій, прогестероновій фазі циклу, тому нерідко можна почути рекомендації починати прийом токоферолу після того, як пройде овуляція. З іншого боку, зазвичай вітамін Е починають приймати завчасно – за 1-3 місяці до передбачуваного зачаття, прийом в такому випадку проходить без перерв і розтягується на всі фази циклу. Тому строго поєднувати прийом токоферолу з прогестероновою частиною циклу при підготовці до вагітності необов'язково.

   Автор: Оріон Фарма
    Читайте також
    РЕКЛАМА ДІЄТИЧНОЇ ДОБАВКИ. НЕ Є ЛІКАРСЬКИМ ЗАСОБОМ. ПРОДУКТ НЕ МОЖЕ ВИКОРИСТОВУВАТИСЯ В ЯКОСТІ ЗАМІНИ ЗБАЛАНСОВАНОГО ХАРЧУВАННЯ. ПЕРЕД ВЖИВАННЯМ ПРОКОНСУЛЬТУЙТЕСЬ З ФАХІВЦЕМ, ОЗНАЙОМТЕСЯ З ІНСТРУКЦІЄЮ.
    Фертіфолін
    Представництво "Оріон Корпорейш" в Україні
    03067, Київ, БЦ "Avenue 53", просп. Перемоги 53, офіс 101
    Представництво "Оріон Корпорейш" в Україні © 2022 | All Rights Reserved