Фертіна

Вітаміни при плануванні вагітності

У суспільстві досить популярний стереотип про те, що на етапі підготовки до вагітності жінці не потрібно приймати вітаміни додатково
У суспільстві популярний стереотип, що на етапі підготовки до вагітності жінці не потрібно приймати вітаміни додатково. Мовляв, досить харчуватися повноцінно, і поживних речовин з продуктів буде достатньо. Це помилкова думка.

Важливість повноцінного харчування ніхто не оспорює, але навіть в розвинених країнах з високим рівнем життя повсякденний раціон жителів бідний необхідними організму біологічно активними компонентами.

Чому нам не вистачає вітамінів і мікроелементів?

У фруктах, овочах, зернових культурах, м'ясі, рибі і молоці вітамінів і мікроелементів стає все менше. Це своєрідні витрати промислового виробництва продуктів харчування і сучасних способів їх зберігання.

Крім того, насичене стресовими ситуаціями життя сучасної людини і хронічна перевтома вимагають від організму підвищених витрат біологічно активних речовин. У такій ситуації прийом ряду вітамінів і мікроелементів вже на етапі підготовки до вагітності є важливою умовою успішного зачаття, виношування і народження дитини.

Чим загрожує нестача вітамінів?

Дефіцит вітамінів може стати причиною виникнення ускладнень вагітності, в числі основних:
  • анемія;
  • токсикоз;
  • порушення розвитку плоду;
  • депресія;
  • загострення хронічних захворювань.
Більш того, дефіцит вітамінів може в прямому сенсі стати перешкодою для успішного зачаття. Тому важливо заздалегідь, в ідеалі за 3-4 місяці до нього, почати приймати вітаміни в якості прегравідарної (період до вагітності) підготовки. Причому робити це рекомендується обом майбутнім батькам.

Які вітаміни необхідні майбутній мамі?

Вибирати вітамінно-мінеральний комплекс рекомендуємо в індивідуальному порядку, після консультації з лікарем, обстеження і з урахуванням конкретних потреб організму майбутньої мами. Проте існує основний перелік необхідних для успішного зачаття вітамінів, важлива роль яких в вагітності вже підтверджена дослідженнями.

Вітамін D

Важливий учасник величезної кількості фізіологічних процесів у всьому організмі. За будовою молекули нагадує молекулу гормону, бере участь в обміні кальцію, в формуванні та роботі імунітету, благотворно впливає на роботу нервової системи. Оптимальним при підготовці до вагітності вважається прийом від 600 до 4000 МО вітаміну D на добу. При цьому навіть якщо жінка багато часу проводить на сонці (а вітамін D повинен синтезуватися в шкірі під впливом ультрафіолетових променів сонячного спектра), не доводиться розраховувати на утворення достатньої кількості вітаміну, так як навіть в південних регіонах нашої країни умови інсоляції не можуть цього забезпечити.

Фолієва кислота (вітамін В9)

Вважається одним з найважливіших вітамінів для майбутньої мами. Саме В9 забезпечує правильний розвиток нервової трубки ембріона, а потім і нервової системи плода. Він бере участь в процесі ділення клітин і їх зростання, в процесах утворення всіх формених елементів крові. Тому фолієву кислоту рекомендують приймати як при підготовці до зачаття, так і під час вагітності. Мінімальна рекомендована доза фолієвої кислоти – 200 мкг / добу.

Вітамін Е

Бере участь в синтезі жіночих статевих гормонів, підвищує фертильність і нормалізує менструальний цикл. Достатній рівень токоферолу в організмі важливий для запобігання передчасного переривання вагітності. Крім цього вітамін Е є одним з найпотужніших антиоксидантів – він захищає клітини організму від пошкодження вільними радикалами. Орієнтовна добова доза для підготовки до зачаття – 100-400 МО / добу, при цьому вітамін Е не має токсичної дії, навіть якщо дозування перевищено

Вітамін С

Ще один потужний антиоксидант, ефективно захищає клітини від окисного стресу, бере участь у виробленні колагену і роботі імунної системи. Його присутність необхідна для того, щоб в тканинах повноцінно засвоювалося залізо – прийом вітаміну С опосередковано служить профілактикою анемії. Також вважається, що вітамін С допомагає полегшити явища токсикозу. Оптимальне дозування при підготовці до вагітності – 60-100 мг / добу.

Вітамін А

Вкрай важливим є для організму, але при підготовці до вагітності важливо ні в якому разі не перевищувати його дозу: гіпервітаміноз вітаміну А може призвести до пороків розвитку плода. При цьому вітамін А має властивість накопичуватися в організмі, тому якщо жінка приймала його в великих кількостях, рекомендується планувати зачаття не раніше ніж через 6 місяців після закінчення курсу вітамінотерапії. Оптимальне дозування вітаміну А при вагітності і підготовці до неї – не вище 0,8 -2 мг на добу.

Селен

Один з найсильніших антиоксидантів, імуномодулятор, регулює роботу ендокринної системи. Але його надлишок небезпечний і може привести до інтоксикації організму. Тому питання про додатковий прийом селену при підготовці до вагітності слід попередньо обговорити з лікарем, підкріпивши обговорення обстеженням майбутньої мами на вміст селену в організмі.

Магній

Цей мінерал бере участь у безлічі процесів, необхідних для підтримки здоров'я і повноцінної роботи серцево-судинної, нервової, травної систем. Бере участь в регуляції скоротливої функції матки, попереджає передчасне переривання вагітності, вроджені патології плода, регулює процес пологів і лактації. При підготовці до зачаття рекомендується прийом магнію в дозуванні 300-500 мг/добу.

Йод

Важливий учасник нормальної роботи ендокринних органів, зокрема, щитовидної залози, яка регулює роботу статевих залоз. Достатній рівень йоду в організмі служить профілактикою вроджених аномалій плода, викиднів, він важливий і для запобігання безпліддя. При підготовці до зачаття рекомендується приймати 200 мкг йоду на добу. При цьому краще попередньо проконсультуватися з лікарем: в деяких випадках (при гіперфункції щитовидної залози) додатковий прийом йоду може бути протипоказаний.

Залізо

Один з компонентів гемоглобіну – білок, який в червоних кров'яних тільцях пов'язує і переносить до клітин організму кисень. Тому достатній рівень заліза – найважливіша умова профілактики анемії, а разом з нею – умова успішного зачаття і здоровою, без ускладнень, вагітності. Відомо що залізодефіцитна анемія призводить до кисневого голодування плода і затримки його розвитку. При підготовці до вагітності потрібно приймати 18-20 мг заліза в добу.

Кальцій

Основа кісткової тканини, зубів, м'язів, крім того цей мікроелемент необхідний для формування і нормальної роботи серцево-судинної і нервової систем. Учасник системи згортання крові, його достатній рівень важливий для благополучного результату пологів. При підготовці до вагітності рекомендується приймати 1000-1300 мг кальцію на добу.

ПНЖК Омега-3

Поліненасичені жирні кислоти (ПНЖК) Омега-3 – не тільки популярний спосіб профілактики атеросклерозу. Останнім часом була виявлена найважливіша роль Омега-3 у формуванні нервової системи та органів чуття плода, закладці його імунної системи. Завдяки позитивному впливу на реологічні властивості крові, Омега-3 беруть участь в профілактиці тромбозу під час вагітності. Доведено, що ПНЖК Омега-3 сприяють підвищенню настрою майбутньої мами, нормалізують її емоційний фон. При підготовці та під час вагітності рекомендується прийом 200 мг/добу.

Які вітаміни потрібні майбутньому батькові?

Успіх зачаття залежить від здоров'я обох партнерів. Фертильність чоловіка не менш важлива, ніж можливість завагітніти у жінки. У деяких випадках зниження активності сперматозоїдів має саму банальну причину: брак в організмі майбутнього тата деяких вітамінів і мікроелементів. Щоб поліпшити якість сперми і підвищити тонус, чоловікові потрібні:

• вітамін В9 (фолієва кислота) – для правильного дозрівання здорових, повноцінних сперматозоїдів;

• вітамін Е – для захисту сперматозоїдів від пошкоджень;

• антиоксиданти: вітамін С, цинк і селен - вони сприяють загальному зміцненню організму, підвищенню тонусу, стимулюють статеву активність.

Прийом вітамінів вже на етапі планування вагітності дозволяє зміцнити організм майбутніх мам і тат, підвищує шанси успішного зачаття і спокійного перебігу вагітності та пологів, знижує ймовірність ускладнень і негативного впливу виношування малюка на організм мами.

Є й важливий психологічний момент: вітамінопрофілактика перед зачаттям дисциплінує майбутніх батьків, буквально налаштовує їх на важливу справу, яку їм належить. Тому нехтувати цим етапом підготовки, однозначно, не варто.

Автор: Оріон Фарма
Читайте також
РЕКЛАМА ДІЄТИЧНОЇ ДОБАВКИ. НЕ Є ЛІКАРСЬКИМ ЗАСОБОМ. ПРОДУКТ НЕ МОЖЕ ВИКОРИСТОВУВАТИСЯ В ЯКОСТІ ЗАМІНИ ЗБАЛАНСОВАНОГО ХАРЧУВАННЯ. ПЕРЕД ВЖИВАННЯМ ПРОКОНСУЛЬТУЙТЕСЬ З ФАХІВЦЕМ, ОЗНАЙОМТЕСЯ З ІНСТРУКЦІЄЮ.
Фертіфолін
Представництво "Оріон Корпорейш" в Україні
03067, Київ, БЦ "Avenue 53", просп. Перемоги 53, офіс 101
Представництво "Оріон Корпорейш" в Україні © 2022 | All Rights Reserved